Konsultacje psychologiczne
to oferta skierowana do osób, które nie podjęły jeszcze decyzji o rozpoczęciu wprowadzania zmian we własnym życiu przez udział w psychoterapii lub które doświadczają wielu wątpliwości i chciałaby uzyskać odpowiedzi na nurtujące je pytania. Udział w nich pomaga wstępnie zorientować się w naturze własnych trudności i problemów oraz pozwala uzyskać wskazówki, dotyczące wyboru najlepszej drogi do ich rozwiązania. Z tego typu możliwości mogą skorzystać również osoby, które potrzebują doraźnego wsparcia w sytuacji, w której obecnie się znajdują. Konsultacje (jedno do trzech spotkań) mogą stanowić wstęp do dłuższego kontaktu.
Spotkania kwalifikacyjne
są skierowane do osób zainteresowanych udziałem w grupach terapeutycznych lub realizowanych programach. Służą one przede wszystkim wzajemnemu zapoznaniu się, czyli zebraniu i przekazaniu informacji niezbędnych dla dalszej pracy, wstępnemu określeniu oczekiwań i celów oraz podjęciu decyzji o przyjęciu lub rezygnacji z oferty terapeutycznej.
Psychoterapia indywidualna
stanowi opartą na dialogu formę pomocy osobom, znajdującym się kryzysie życiowym oraz doświadczającym problemów i zaburzeń emocjonalnych (wahania nastroju, lęki, nerwica, depresja) a także cierpiącym z powodu zaburzeń odżywiania, zaburzeń osobowości czy trudności w relacjach społecznych. Jest ona nastawiona na głębsze poznawanie, rozumienie siebie (własnych uczuć, myśli, postaw, przekonań, zachowań prezentowanych w różnych sytuacjach, zarówno wobec innych ludzi, jak i wobec własnej osoby), ale również odkrywanie posiadanego potencjału i likwidację lub zmniejszenie emocjonalnego cierpienia. Celem psychoterapii jest poprawa jakości życia, osiągana przez pomoc w nabywaniu umiejętności „usuwania różnorodnych przeszkód z własnej drogi” i tym samym umożliwienie osobie, uczestniczącej w terapii, dążenia do osobistego rozwoju zgodnie z jej predyspozycjami i zasobami. W procesie psychoterapii terapeuta, ponosi odpowiedzialność za warunki oraz przebieg procesu terapeutycznego, natomiast o kierunku i wprowadzaniu zmian decyduje wyłącznie jej uczestnik.
Psychoterapię indywidualną poprzedza zwykle kilka spotkań o charakterze konsultacyjnym i diagnostycznym (nie więcej niż trzy). Mają one na celu m.in. wstępne rozeznanie sytuacji i określenie problemów z jakimi zgłasza się osoba oraz wyznaczenie dalszych sposobów i kierunków pracy. Czas trwania procesu terapeutycznego oraz częstotliwość spotkań ustalane są indywidualnie. Podejmowanie decyzji o rozpoczęciu własnej psychoterapii jest skomplikowanym i często długotrwałym procesem. Do głosu mogą bowiem dochodzić liczne obawy, którym nierzadko towarzyszą różnorodne wyobrażenia. Wiele z nich opiera się na zaczerpniętej niemal wyłącznie z filmów wiedzy. W rezultacie niejednokrotnie bywa, że stworzone na własne potrzeby wizje znacznie rozmijają się z rzeczywistością. Z pewnością nie są także pomocne, nadal niestety funkcjonujące w społecznej rzeczywistości, mity i stereotypy. Wszystko to i jeszcze wiele innych czynników często utrudnia i tak już niełatwe zmagania z samym sobą. Nie ulega jednak wątpliwości, że jeśli się czegoś nie spróbuje, to nie ma możliwości przekonania się o tym, czy coś mi pasuje, czy też nie. Najtrudniejszy jest zwykle pierwszy krok…
Jeśli więc wahasz się, czy ta oferta jest odpowiednia dla Ciebie, zapraszam do kontaktu i umówienia się na konsultacje, podczas której będziesz mieć okazję do rozmowy o swoich niepokojach oraz uzyskasz wyczerpujące odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.
Psychoterapia online z wykorzystaniem komunikatora
jest ofertą skierowaną szczególnie do osób, które z różnych powodów nie mają możliwości uczestniczenia w psychoterapii stacjonarnie, czyli w gabinecie.
Trudności związane z dojazdem, stanem zdrowia, wyjazdem, czy wynikające z innych przyczyn, stanowiących, trwałą lub czasową, przeszkodę w bezpośrednim spotkaniu, nie muszą automatycznie oznaczać rezygnacji z regularnego udziału w sesjach. Kontakt za pośrednictwem internetu przynosi bowiem takie same efekty, jak osobista rozmowa.
Psychoterapia uzależnień jest szczególną formą psychoterapii
adresowaną do osób uzależnionych, które nadużywają jednej lub więcej substancji psychoaktywnych (alkohol, narkotyki, leki) lub które cierpią z powodu zaburzeń nawyków i popędów, określanych powszechnie mianem „uzależnień behawioralnych” (hazard, zakupy, Internet, seks, praca, objadanie się). W pierwszym etapie leczenia podstawowym celem jest budowanie umiejętności utrzymywania abstynencji, nauczenie się rozpoznawania objawów tzw. głodu substancji (zachowania) i czynników ryzyka oraz opanowanie konstruktywnych sposobów radzenie sobie, zarówno z chęcią powrotu do nałogu, jak i w sytuacjach trudnych. Kolejny krok stanowi natomiast, szeroko rozumiana, praca nad wprowadzaniem zmian w poszczególnych sferach swojego życia. O uzależnieniu, w najprostszym ujęciu, możemy mówić wtedy, kiedy osoba podejmuje określone zachowanie, które przynosi jej szkody, ale pomimo tych szkód kontynuuje je a wszelkie próby jego przerwania kończą się niepowodzeniem.
Według Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 uzależnienie od alkoholu (lub innej substancji psychoaktywnej) rozpoznajemy, kiedy przez pewien okres w ciągu ostatniego roku (picia, brania) występowały co najmniej 3 (lub więcej) z poniższych objawów:
Zbliżone kryteria stosowane są także w rozpoznawaniu innych problemów z obszaru uzależnień, w tym również zaburzeń nawyków i popędu.
Coraz częściej zdarza Ci się wieczorem sięgać po alkohol? Miewasz kłopoty ze snem i zauważyłeś, że po piwie łatwiej przychodzi Ci zasnąć? Masz wyczerpującą i wymagającą pracę, a kiedy przychodzi weekend myślisz już wyłącznie o tym żeby się zrelaksować z pomocą alkoholu? Nie wyobrażasz sobie imprezy bezalkoholowej? Zastanawiasz się, czy problem uzależnienia od alkoholu dotyczy Ciebie? Sprawdź siebie, odpowiadając na poniższe pytania:
Udzielenie co najmniej 5 twierdzących odpowiedzi jest uznawane za wystarczające kryterium do rozpoznania uzależnienia od alkoholu. Być może teraz doświadczasz tzw. mieszanych uczuć. Z jednej strony przeżywasz lęk i chciałbyś jak najszybciej poszukać pomocy a z drugiej pojawia się myśl, że może „wcale nie jest tak źle”, że „ten test to kompletna bzdura, która nic o mnie nie mówi”. Twoje przeżycia są w pełni zrozumiałe. Decyzja o podjęciu terapii, zwłaszcza w zakresie o uzależnienia, nie jest łatwa. Jeśli jednak masz jakiekolwiek wątpliwości, czy to związane z rezultatem testu, czy też wynikające z własnych przemyśleń, to zapraszam do rozmowy o tym, co Ci niepokoi.
Skontaktuj się ze mnąTrening ograniczania picia alkoholu to forma pomocy przeznaczona dla osób, które używają alkoholu w sposób szkodliwy. Jej celem jest nabycie umiejętności ograniczenia ilości oraz częstotliwości używania alkoholu. O piciu szkodliwym mówimy wtedy, kiedy używanie alkoholu powoduje szkody zdrowotne, fizyczne lub psychiczne, ale również psychologiczne i społeczne. Według Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 picie szkodliwe diagnozowane jest gdy:
CANDIS
to indywidualny, krótkoterminowy program terapeutyczny dla osób, doświadczających problemów z powodu używania marihuany lub haszyszu. W programie mogą uczestniczyć osoby powyżej 16 roku życia, które chciałyby ograniczyć używanie konopi lub całkowicie z niego zrezygnować.
Program obejmuje z reguły 10 sesji, z których każde trwa 90 minut. Są one realizowane w ciągu od 2 do 3 miesięcy i mają charakter indywidualnych rozmów z terapeutą.
Program CANDIS jest wdrażany w Polsce przez Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii we współpracy z Centralnym Instytutem Zdrowia Psychicznego Uniwersytetu Heidelberga w Mannheim i Uniwersytetem Technicznym w Dreźnie.
Skuteczność programu CANDIS została potwierdzona w badaniach ewaluacyjnych prowadzonych przez Uniwersytet Techniczny w Dreźnie.
Zajęcia w ramach terapii prowadzone są przez certyfikowanych specjalistów terapii uzależnień, którzy odbyli dodatkowo profesjonalne szkolenia uprawniające ich do prowadzenia programu Candis.
Podstawy teoretyczne programu opierają się na wykorzystaniu metod o udokumentowanej w badaniach naukowych skuteczności - dialog motywujący, opracowany przez amerykańskich psychologów Rollnick’a i Millera, oraz koncepcje behawioralno – poznawcze.
Dialog motywujący
to bardziej filozofia pracy z pacjentem niż metoda terapii. W dialogu motywującym pacjent traktowany jest podmiotowo, a rola terapeuty polega na wzmocnieniu w pacjencie gotowości do zmiany oraz rozpoznaniu jego zasobów psychicznych i społecznych.
Metody behawioralno - poznawcze
odwołują się do założenia, że w uzależnieniu od substancji psychoaktywnych istotną rolę odgrywa proces „uczenia się”. Dlatego w terapii ważne jest. aby osoba rozpoznała te mechanizmy, które w jej przypadku doprowadziły do uzależnienia oraz nabyła umiejętności radzenia sobie z problemami w sposób inny, nie wymagający sięgania po substancje psychoaktywne.
Cele terapii:
Program „Candis”, realizowany w ramach oferty Gabinetu Psychologicznego, jest odpłatny. Koszt pojedynczego spotkania (1,5 godziny) to 100 zł.
Warunkiem wzięcia udziału w programie jest odbycie spotkania kwalifikacyjnego, w trakcie którego zostaną omówione szczegóły uczestnictwa.
Skontaktuj się ze mną już teraz.